TOP/Výprodejová cena Efekt lupa
 

Jídelní souprava, český porcelán, Opal, barevné proužky, 24 d., Thun 1794

 

Porcelánová 24dílná jídelní souprava s dekorem barevných proužků.

Dostupnost Poslední sada
5 290 Kč
4 371,90 Kč bez DPH
   
Kód produktu VY_JS_OPAL_8011003
Značka Bohemia Porcelán MZ 1810
Kategorie Porcelánové jídelní soupravy s dekorem
 

Tato porcelánová jídelní souprava Opal rozhodně oživí každý stůl. Sada dekorovaná barevnými proužky s geometrickými ornamenty vám okamžitě zvedne náladu a rozzáří i ten nejdeštivější den. Nachystejte domácí jídlo na toto veselé nádobí a uvidíte, že hned bude chutnat lépe. Soupravu je možné doplnit i kávovou sadou ve stejném dekoru, případně si prohlédněte i další jídelní sady z kvalitního českého porcelánu. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo miluje barvy, obdarujte ho tímto jídelním servisem Zajisté mu udělá radost.

Karlovarský porcelán Thun 1794.

Jídelní souprava obsahuje:

1x mísa polévková s víkem 2,8 l

1x omáčník s podšálkem

1x mísa kompotová 25 cm

1x mísa kompotová 22 cm

1x mísa mělká 30 cm

6x talíř mělký 25 cm

6x talíř hluboký 23 cm

6x talíř dezertní 19 cm

1x slánka jednodílná

Porcelán je vhodný do myčky nádobí a mikrovlnné trouby.

Porcelán bílý
Tvar Opal
Počet ks v sadě 24
Vhodné do myčky a MW trouby ano
Materiál porcelán
Vyrobeno v Česká republika

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat hodnocení
Nevyplňujte toto pole:

 logo

Kořeny porcelánky ve Staré Roli sahají do roku 1810, kdy nechal zakladatel porcelánky Benedikt Haßlacher vystavět pec, mlýn a dvě budovy. Výrobním směrem byla tehdy žádaná kamenina. O 14 let později přešla manufaktura do rukou Augustina Nowotného. V této době došlo k prudkému nárůstu výroby. Rozšířily se prostory, významnou roli hrál export. V polovině 30. let 19. století Nowotný vycítil potřeby trhu a postupně přeorientoval výrobu na porcelán. V dalších letech se porcelánce dařilo a dále rostla. Začátkem 70. let 19. století zaměstnávala více než 750 zaměstnanců.

Roku 1880 se výroba porcelánu potýkala s hospodářskou krizí, která pro továrnu vyvrcholila změnou majitele. Podnik koupil pražský bankéř Moritz Zdekauer. Jednalo se však o změnu přínosnou. Zdekauer dostal porcelánku opět do dobré kondice, když její výrobky nově směřovaly na oba americké kontinenty i na další západoevropské trhy. K této době se váže vznik obchodní značky MZ včetně orlice s korunkou, kterou vidíte na porcelánových výrobcích ze Staré Role dodnes. Podnik pak v roce 1909 převzal německý majitel, který již dobře zavedené logo ponechal.

Po skončení druhé světové války byla porcelánka znárodněna a o 13 let později se stala součástí podniku Karlovarský porcelán.

Zpátky do soukromých rukou se podnik vrátil v roce 1992 pod názvem Starorolský porcelán Moritz Zdekauer. Po letech prosperity podnik zasáhla hospodářská krize v roce 2008, která vyústila v uzavření továrny roku 2013. Naštěstí o pár měsíců později se výroba opět rozběhla a to díky novým majitelům. Navázali tak na dlouholetou tradici ve výrobě porcelánu ve Staré Roli.  

Mezi nejznámější a také nejoblíbenější tvary užitkového porcelánu ze Staré Role patří kolekce Ofélie, které ve svém klasickém dekoru tzv. házenky zdobila stoly již našich babiček.