Získejte slevu 10 % na veškerý porcelán Thun. Stačí zadat kód TH10 během nákupu. Platí od 30. 5. do 11. 6. 2023. Nelze kombinovat s jinou slevovou akcí. Vybírejte kvalitní český porcelán.
TOP/Výprodejová cena Efekt lupa
 

Kompotová souprava, Scarabeus, květiny, 7 d., Bohemia Porcelán

 
Dostupnost Poslední sada
799 Kč
660,33 Kč bez DPH
   
Kód produktu DO_KOMSADA_SCARAB_7D
Značka Bohemia Porcelán MZ 1810
Kategorie Kompotové soupravy z porcelánu
 

Porcelánová kompotová sada Scarabeus s dekorem jemných květin.

Vyrobeno v české porcelánce Bohemia Porcelán.

Sada obsahuje:

1x mísa 23 cm

6x miska 16 cm

Poslední sada!

Porcelán je vhodný do myčky nádobí a mikrovlnné trouby.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat hodnocení
Nevyplňujte toto pole:

 logo

Kořeny porcelánky ve Staré Roli sahají do roku 1810, kdy nechal zakladatel porcelánky Benedikt Haßlacher vystavět pec, mlýn a dvě budovy. Výrobním směrem byla tehdy žádaná kamenina. O 14 let později přešla manufaktura do rukou Augustina Nowotného. V této době došlo k prudkému nárůstu výroby. Rozšířily se prostory, významnou roli hrál export. V polovině 30. let 19. století Nowotný vycítil potřeby trhu a postupně přeorientoval výrobu na porcelán. V dalších letech se porcelánce dařilo a dále rostla. Začátkem 70. let 19. století zaměstnávala více než 750 zaměstnanců.

Roku 1880 se výroba porcelánu potýkala s hospodářskou krizí, která pro továrnu vyvrcholila změnou majitele. Podnik koupil pražský bankéř Moritz Zdekauer. Jednalo se však o změnu přínosnou. Zdekauer dostal porcelánku opět do dobré kondice, když její výrobky nově směřovaly na oba americké kontinenty i na další západoevropské trhy. K této době se váže vznik obchodní značky MZ včetně orlice s korunkou, kterou vidíte na porcelánových výrobcích ze Staré Role dodnes. Podnik pak v roce 1909 převzal německý majitel, který již dobře zavedené logo ponechal.

Po skončení druhé světové války byla porcelánka znárodněna a o 13 let později se stala součástí podniku Karlovarský porcelán.

Zpátky do soukromých rukou se podnik vrátil v roce 1992 pod názvem Starorolský porcelán Moritz Zdekauer. Po letech prosperity podnik zasáhla hospodářská krize v roce 2008, která vyústila v uzavření továrny roku 2013. Naštěstí o pár měsíců později se výroba opět rozběhla a to díky novým majitelům. Navázali tak na dlouholetou tradici ve výrobě porcelánu ve Staré Roli.  

Mezi nejznámější a také nejoblíbenější tvary užitkového porcelánu ze Staré Role patří kolekce Ofélie, které ve svém klasickém dekoru tzv. házenky zdobila stoly již našich babiček.