💙⏳Získejte slevu 10 % na všechny produkty z kolekce Valbella - na sady i kusový porcelán. Stačí zadat kód Valbella. Platí JEN od 26. do 28. 4. 2024.⏳
 

Koláčová souprava, zlatý proužek, Bohemia Porcelán, 7 d.

 
Dostupnost Nedostupné
Běžná cena 699 Kč
Ušetříte 150 Kč (–21 %)
549 Kč
453,72 Kč bez DPH
Kód produktu VY_KOLS_75020
Značka Bohemia Porcelán MZ 1810
Kategorie Koláčové soupravy z porcelánu
Položka byla vyprodána...
 

Koláčová souprava Angelika s modrozlatým dekorem. 

Malá vada tečka pod glazurou. Vada nemá vliv na běžné používání porcelánu.

Karlovarský porcelán Thun Stará Role.

1x talíř koláčový 27 cm

6x talíř dezertní 17 cm

Porcelán není vhodný do myčky nádobí a mikrovlnné trouby.

Počet ks v sadě 7
Vhodné do myčky a MW trouby ne
Materiál porcelán
Vyrobeno v Česká republika
Počet dílů v sadě 7 ks
Počet lidí 6

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat hodnocení
Nevyplňujte toto pole:

 logo

Kořeny porcelánky ve Staré Roli sahají do roku 1810, kdy nechal zakladatel porcelánky Benedikt Haßlacher vystavět pec, mlýn a dvě budovy. Výrobním směrem byla tehdy žádaná kamenina. O 14 let později přešla manufaktura do rukou Augustina Nowotného. V této době došlo k prudkému nárůstu výroby. Rozšířily se prostory, významnou roli hrál export. V polovině 30. let 19. století Nowotný vycítil potřeby trhu a postupně přeorientoval výrobu na porcelán. V dalších letech se porcelánce dařilo a dále rostla. Začátkem 70. let 19. století zaměstnávala více než 750 zaměstnanců.

Roku 1880 se výroba porcelánu potýkala s hospodářskou krizí, která pro továrnu vyvrcholila změnou majitele. Podnik koupil pražský bankéř Moritz Zdekauer. Jednalo se však o změnu přínosnou. Zdekauer dostal porcelánku opět do dobré kondice, když její výrobky nově směřovaly na oba americké kontinenty i na další západoevropské trhy. K této době se váže vznik obchodní značky MZ včetně orlice s korunkou, kterou vidíte na porcelánových výrobcích ze Staré Role dodnes. Podnik pak v roce 1909 převzal německý majitel, který již dobře zavedené logo ponechal.

Po skončení druhé světové války byla porcelánka znárodněna a o 13 let později se stala součástí podniku Karlovarský porcelán.

Zpátky do soukromých rukou se podnik vrátil v roce 1992 pod názvem Starorolský porcelán Moritz Zdekauer. Po letech prosperity podnik zasáhla hospodářská krize v roce 2008, která vyústila v uzavření továrny roku 2013. Naštěstí o pár měsíců později se výroba opět rozběhla a to díky novým majitelům. Navázali tak na dlouholetou tradici ve výrobě porcelánu ve Staré Roli.  

Mezi nejznámější a také nejoblíbenější tvary užitkového porcelánu ze Staré Role patří kolekce Ofélie, které ve svém klasickém dekoru tzv. házenky zdobila stoly již našich babiček.