🆓🚚Prodlužujeme dopravu zdarma. Získáte ji při nákupu nad 500 Kč (ČR), případně 40 EUR (SK). Pro uplatnění dopravy zdarma stačí zadat kód FREE (ČR) nebo FREE1 pro SK. Platí do 23. 6. 2024. Užívejte stolování.🆓🚚

Užijte si hygge!

Dny se krátí, začíná být sychravo a listí ze stromů se pomalu snáší k zemi. Máme potřebu se více zachumlat, popíjet teplé nápoje a třeba si zapálit pár svíček. V Dánsku má tahle potřeba - udělat si útulno a příjemno a případně strávit tento čas s přáteli - dokonce samostatné jméno: hygge.

Ve skandinávských zemích panuje obvykle drsné klima. Obyvatelé těchto končin se proto velmi soustředí na to, aby si ve svých domovech vytvořili hřejivou atmosféru a rozmary počasí pozorovali zpoza okna, zabalení do teplé deky, případně od stolu plného zahřívacích dobrot. Dánové jsou podle průzkumů nejšťastnější lidé v Evropě, zároveň se nejvíce setkávají s přáteli a rodinou a jsou nejméně vystresovaní. S největší pravděpodobností za to může právě hygge, které může mít více významů – od „umění vytvářet sounáležitost“ po “vyhledávání všeho, co nás uklidňuje“ nebo „útulno na duši“.

Tento koncept inspiroval i české výrobce porcelánu, kteří navrhli nádobí evokující příjemnou hřejivou atmosféru při stolování. Talířům, hrnkům či miskám dominují jednoduché tvary a dekory, které připomínají skandinávské motivy  - tečky, vlnky nebo zjednodušené florální obrazce. Tento porcelán se dá využít jak při víkendové prodloužené snídani s partnerem, tak pro večeři s přáteli, připravenou paní či pánem domu. Díky praktickým tvarům jsou však všechny kousky použitelné i pro dny všední, jsou odolné a vhodné do myčky nádobí.

Svůj den můžete začít s miskami, ze kterých si budete vychutnávat vaše oblíbené müsli nebo ovesnou kaši. Do větších hrnků se vejde čaj nebo větší mléčná káva a oběd nebo večeři můžete servírovat na jednoduchých talířích. Odpolední kávu pak připravíte do konvice, ke které si přidáte nejen šálky, ale i mlékovku nebo cukřenku.

Výrobky v severském stylu nabízí porcelánová manufaktura Leander, která vytvořila speciální řadu pod názvem HyggeLine.